Zdravíme přátele z Almaty v Kazachstánu!

Naše zkušenosti s Kazachstánem začaly v polovině září 2009. Ovšem příběh začal na mezinárodním letišti Ruzyně ve 21:00 CEST.

Přeprava do Almaty s letem ČSA pod označením OK 180 je doprovázena stresem při odbavení. Nulová váhová tolerance na zavazadla dělá opravdu své. Představte si cca 20 ruských a kazašských rodin s obřími kufry, taškami a jinými neforemnými zavazadly, jak vysvětlují dámám na odbavení, že mají přece "jen" 16 kg přes váhu a to by přece mohly tolerovat ... .

Ovšem obsluha striktně požadovala 900 Kč za každý kilogram a navíc manipulační poplatek. Scéna, která se pak odehrávala, patří do animovaných grotesek. Běsnící rusky mluvící rodiny hlasitě ryčely a přitom otevíraly všechna svá zavazadla ve snaze přebalit je do příručních.

Výsledkem snahy ČSA jsou naštvaní cestující, vystresovaná obsluha a navíc to, že si většina cestujících bere do letadla cca 3 igelitky na osobu plné různých věcí. Všechno by bylo v pohodě, kdybychom nestáli a nečekali až se rusky mluvící občané přebalí a minuty do odletu přitom ubíhají ... .

Let trvající něco přes 6 hodin probíhá velmi dobře. K jídlu dostanete normální ocelový příbor, takže nemusíte zápasit s ohýbající se plastovou vidličkou. Asi se nikdo nebojí, že příborem budete ohrožovat posádku.

Na cílovém letišti v Almatě pochopíte, že jste v Asii. Po východu se na vás vrhne dav nenasytných taxikářů s tím, že právě oni jsou ti, kteří vás nejrychleji a nejlevněji zavezou do města. Ach, jaké plané tlachy! Pokud máte výšku 188 cm, tak záhy zjistíte, že jste min. o hlavu a půl vyšší než průměrný člověk v okolí. To vám dává jistou převahu, ale jste taky viditelnější a s typickými evropskými rysy budete těžce předstírat, že nejste vetřelec.

Při odjezdu z letiště vás pak uvítá

WELCOME TO KAZAKHSTAN - Добро пожаловать!

Víte, že ...

... Kazachstán je svojí rozlohou přes 2,7 mil. km2 devátou největší zemí světa?

... počet obyvatel Kazachstánu je něco přes 16 milionů? V hustotě osídlení je tak 226. na světě.

... hlavním městem Kazachstánu je Astana?

... prezidentem Kazachstánu je Nursultan Nazarbayev?

... státní zřízení Kazachstánu je republika a forma demokracie je prezidentská?

... Kazachstán se osamostatnil v roce 1991?

... národní měnou Kazachstánu je tenge, přičemž 1 tenge = 100 tiyn?