Potom, co jsme si prohlédli oslavy Nauryzu v Merke, jsme se vrhli do svatebních oslav. Nejdříve jsme usedli ke stolu s rodinou nevěsty a spřátelili se s mnohými svatebčany. Což znamená velké množství vodky a nutné tosty.

Tost je přípitek. Kazaši rádi pronáší přípitky na oslavách. Bez nich se vlastně nenapijí. Pokud jste vážení hosté, považuje se za samozřejmost, že nějaký pronesete. Nelze se tomu vyhnout. Ještě lze ukecat, že není v kazaštině, ale v ruštině se říci musí. Navíc se od cizinců předpokládá pronesení tostu ještě v jejich rodném jazyce. To přidává oslavě prestiž a ráz exotiky.

To znamená, že si musíte nějaký tost vymyslet, najít nebo přečíst a naučit. Strávil jsem týden před svatbou pročítáním knihy "2009 tostů a pozdravů" pro různé příležitosti. Nakonec jsem si našel jeden na internetu a ten se týden učil, abych neudělal gramatickou chybu.

A to byla chyba. Měl jsem nachystaný jenom jeden. Takže nezbylo nic jiného než improvizovat :-) Největší problém ale kupodivu byl, když jsem ten naučený ruský měl říci v češtině. Po několika hlubokých nádeších jsem ovšem před zraky téměř tří set svatebních hostů zvládl i to. Celý sál totiž úplně ztichl a byl zvědav, co přednesou VIP hosté z ČR.

Vaše uznání se totiž hodnotí podle vašeho tostu. Zajímavé bylo taky zjistit, že český jazyk je pro kazachy hodně tvrdý a srovnávají ho s němčinou.

Tosty se pronášejí podle důležitosti hostů. Nejdříve starší rodu, pak rodiče, sourozenci. Následují VIP hosté a další svatebčané. My měli pořadové číslo 5.

Oslava byla v naparáděném sále.

Stoly se musely prohýbat pod množstvím jídla a pití přesně podle kazašských tradic.

Po rozmístění hostů ke stolům proběhly tradiční zvyky. Vítaní novomanželů.

Následovaly tradiční tance v kazašských krojích doprovázené oslavnými projevy tamody.

Nejen v kazašských krojích, ale i uzbeckých.

Novomanželé přicházejí ke svým místům na podiu.

Novomanželé, svědci a rodiče ženicha.

Oslavy se hodnotí podle toho, jestli je všeho jídla dostatek. Důležitý je počet teplých jídel. Čím více, tím lépe. My jsme měli tři: pečené kuře, bešbarmak a pečený beran v těstě.

Berana v těstě přinesli nejprve v celku na ukázku. Promenovali celkem 4 pečeně s ohňostroji.

Bešbarmak prostě musí být. Je to vařené skopové s těstovinovými nudlemi. Bohužel maso není slané ani nijak kořeněné. Podle tradic existuje přesný systém servírování berana. Ne každý má právo jíst hlavu, oči nebo obírat stehenní kost. Hlava je určena pro nejstarší z rodu a stehenní kost s velkým kusem masa pro nejváženější hosty. Právě proto nám tato obří část berana přistála na talíři.

Kazaši rádi dostávají dárky. Na svatbě je tomu tak, že každý svatebčan dostane dárek jako poděkování, že přišel. Takže si vlastně odnesete víc než jste tam přinesli a ještě výslužku navíc.

Svatební dort byl několikapatrový a chutnal báječně.

Na oslavách je vždy přítomný bavič.

Oslavy končí vesele. Dostanete několik igelitových sáčků, abyste si mohli odnést domů to, co jste nestačili sníst. Věří tady tomu, že vám maso z prostřeného stolu donese štěstí do domu.

Добро пожаловать на свадьбе!

Víte, že ...

... pravá kazašská svatba se skládá z několika oslav a obřadů?. Postupně se slaví:

- rodiče ženicha zvou na hostinu rodinu nevěsty,

- rodiče nevěsty hostí na další oslavě rodinu ženicha,

- novomanželé mají obvykle dva obřady, jeden církevní a druhý na úřadě,

- hlavní oslava je svatba, kde jsou obě rodiny,

- tím svatební obřady nekončí, následuje oslava, kdy se schází rodiny, aby se podívali na věno nevěsty a hodnotí jeho velikost.

... na malé kazašské svatbě je tak 300 hostů? Ty větší mají pak od 500 hostů více.

... na správné svatbě se pije spousta vodky? Víno není v těchto končinách obvyklý nápoj. Dokonce jsou vám schopni nalít víno do panáku, jako vodku.

... je možné, že si nebudete moci dát kávu? To není národní nápoj, takže se nepřipravuje. Místo toho dostanete kumis (zkvašené kobylí mléko) a čaj s mlékem.

... tost je nutnou součástí každé oslavy? Jedná se o přípitek a každý z vážených hostů musí pronést aspoň jeden.

... organizaci svatby zabezpečuje tzv. tamoda? Ten je zodpovědný i za veselý a bezproblémový průběh večera.

... svědci na svatbě musejí být ještě svobodní? Většinou je to kamarád ženicha a kamarádka nevěsty.  Předpokládá se, že by se mohli sblížit :-) Dva svědkové nebo dvě svědkyně jsou nepřípustní.