Pokud se podíváte např. na Wikipedii, zjistíte, že Almaty je ekonomickým centrem střední Asie. Ovšem první co po odjezdu z letiště uvidíte není spořádanost vyspělého ekonomické metropole, ale chaos na silnicích. Vzhledem k tomu, že některé předpisy jsou dodržovány jen vágně a některé extrémně striktně, dochází ke kouzelným situacím.

Kvůli tomu, že se každý chce dostat na místo určení co nejrychleji a jakkoli, jsou tu velké dopravní zácpy na denním pořádku. A to teprve na křižovatkách, kde je potřeba odbočit. (Foto kolegy Tibora :-)

Naopak pokud jste chodci a přecházíte na přechodu, máte naprostou přednost. Tohle pravidlo je vynucováno příslušníky zdejší policie, tak vám všechny auta dají přednost. Dokonce i tak, že jsou schopni zabrzdit prudce 5 metrů před přechodem, když vás vidí chystat se přecházet. Problém je, pokud hned další auto nemá stejný pocit, má pomalejší reakce a tak prostě dojde ke karambolu ... .

Množství aut, zápach z nekvalitního olovnatého benzínu (mimochodem za cenu cca 10 Kč za litr) jsou v centru Almaty věcí obvyklou. (100 tenge = orientačně 11 Kč)

Po "aklimatizaci" a překonání čtyřhodinového časového posunu se cítíme trochu jako Almaťané. První dny jsme trávili v hotelu a horečně hledali byt k pronájmu.

V hotelu Shera Inn vás přivítá černoušek v typickém kazašském úboru a s úsměvem a angličtinou na rtech. Mimochodem vůbec neumí rusky. Až později jsme pochopili, jak exotická věc to je.

O tom až někdy příště. Ето Алматы!

Víte, že ...

... Almaty je kazašský ekvivalent známého ruského pojmenování Alma-Ata?

... Almaty je největší město Kazachstánu a že roku 1997 přišla o statut hlavního města?

... jméno Almaty je odvozeno od kazašského výrazu 'алма' - jablko?

... vlevo na fotografii je výstavní hotel sovětské doby Otel Kazakhstan?

... nahoře na fotografii je pohoří Tian Shan?