Kazachstán - co se tady vlastně pije? Hlavně čaj a z alkoholických nápojů vodka. Čaj sice sami nepěstují, ale nedokáží si bez něj představit jídlo. Levná vodka je důležitou součástí jakýchkoli oslav.

Čaj se tu pije buď s citronem nebo mlékem. K jeho konzumaci se nepoužívají hrníčky, ale malé misky bez ouška - pialy (пиала). To kvůli tomu, že se čaj musí často dolévat a zůstává tak teplý.

Často obsahuje čajová konvice silný čaj. Při konzumaci se ředí vařící vodou. Můžete si namíchat sílu čaje, jakou chcete. Také silný čaj zůstane na další použití. Stačí uvařit vodu a rozředit.

Typickým nápojem kočovných Kazachů je kumys nebo šubat. Kumys je fermentované (zkvašené) kobylí mléko. Šubat pak fermentované mléko velbloudí.

Šubat chutná jako kefír. Kumys je ostřejší, někteří jej přirovnávají ke zkyslému mléku s citrónem. Nedoporučujeme zkoušet ani jeden z nápojů, pokud následující den plánujete cestovat. Středoevropané nemají připravenou střevní flóru na takový druh nápojů.

Oblíbenými alkoholickými nápoji jsou vodka, kazašský koňak (není špatný, ale gruzínský je lepší) a jak jinak šampaňské.

K šampaňskému se pak podává kaviár (икра). A to buď kaviár tmavý - pravý z jesetera nebo červený - připravený z lososovitých ryb.

K letnímu osvěžení slouží kvas. Zkvašený nápoj, který se připravuje hlavně v létě, kdy osvěží. Obsahuje trochu alkoholu. Vyrábí se z chleba, ovoce nebo bobulí (tedy ze všeho, co může zkvasit). V létě se na ulicích objeví cisterny s kvasem, který si můžete koupit.

Musíme se zmínit i o kávě. Káva není obvyklý nápoj v Kazachstánu. Jednou jsme zavítali do podniku, který měl nad svými vraty napsáno кафе - kavárna. Ovšem zjistili jsme, že kávu nemají. Кафе je rychlá jídelna. Pokud chcete kavárnu, dívejte se raději po názvu кофейна.

Co nás ovšem opravdu překvapilo, že jsou schopni servírovat laté s brčkem. Až nechutný pohled. Přemýšleli jsme, jestli náhodou soudruzi z Číny (nebo NDR) neudělali někde chybu. Pro jistotu jsme brčko rychle vytáhli :-).

Obdobně vám tu naservírují brčko do piva. Pokud jsou někde rozumnější, tak donesou brčko jen dámám. Nechápu doteď.

K pivu se tu jí všechny druhy oříšků, brambůrky, ale hlavně místní specialita ovčí sýr čečil, který je uzený a natrhaný na jemné provázky.

Nebo k pivu přikusují kurt (курт) - tvrdé slané kuličky, které vznikly vysušením z tvarohu při zpracování mléka.

Některé druhy kurtu jsou neskutečně slané.

Напитки казахов - пиво с трубочкой!

Víte, že ...

... kazašské tradiční nápoje jsou připravovány fermentací mléka? Kobylího nebo velbloudího.

... Kazaši vypijí spoustu čaje? Kazachstán není země pro milovníky kávy? Ovšem příznivci čaje si zde přijdou na své.

... čaj tu nepijí z hrníčků, jak jsme zvyklí? Ale z malých misek bez ouška zvaných pialy.

... dámám do každého nápoje cpou brčko? A to i do kávy, piva a tak. Prostě ftalátů si tady užijete :-)