Dříve nebo později se při pobytu v Kazachstánu setkáte s dastarchánem - stolem plným jídla. Nejde o to, že množství jídla na stole je větší než hosté mohou sníst. Důležité je, že je všeho dostatek.

Jednou ze zvláštností kazašského hodování je určitě tapčan (тапчан). Při jídle u něj nesedíte, ale ležíte a jídlo máte na nízkém servírovacím stolku uprostřed.

Pro středoevropany je to nejen neobvyklé, ale může být i únavné.

Napadlo vás, jaká jsou kazašská národní jídla. To nejznámější je určitě bešbarmak (бешбармак). Bes znamená kazašsky pět a barmak - prsty. Název dostalo jídlo od toho, že se původně jedno rukou - pěti prsty.

A co bešbarmak vlastně je? Pravý bešbarmak je vařené skopové (neslané) s vařenou těstovinou nakrájenou na velké čtverce. Často se dělá bešbarmak i z kombinace masa hovězího a koňského, které je jemnější.

Jídlo, které si Kazaši hodně cení je koktal (коктал). Příprava je jednoduchá. Vezměte velkou rybu, rozkrojte ji na hřbetě, očistěte od vnitřností a kostí. Položte na otevřenou rybu spoustu zeleniny a cibule. Pak pečte nebo grilujte.

Kurdak (куырдак) - pečené maso (na obrázku je kuřecí) smíchané s vařenými bramborami a zeleninou.

Kazy (казы) - koňské maso, které je uložené ve střevě a vařené. Podává se s cibulí.

Manty (манты) - masová nebo zeleninová směs naplněná do těstovinového obalu. Manty se vaří ve vodě nebo páře.

Plov (плов) - obdoba našeho rizota. Musí mít v sobě dostatek masa.

Lagman (лагман) - tlusté špagety s masově-zeleninovou směsí. Dělá se i varianta, kdy je celé jídlo zalité masovým bujónem.

Čeburjek (чебуряк) - těsto s jemně krájenou masovou směsí s cibulí se přehne a smaží. Vznikne výborný čeburjek.

Samsa (самса) - takový kazašský fast food. Masová, sýrová nebo zeleninová směs je uvnitř těsta ve tvaru trojůhelníku. Narozdíl od čeburjeku se samsa peče.

V Kazachstánu se tradičně ke každému jídlu jí chleba nebo produkt z pšeničné mouky. Jednou z variant jsou baursaky (баурсакы). Jedná se o smažené neplněné nesladké koblížky.

Velmi typickým masným jídlem pro Kazachstán je šašlik. Oblíbená varianta chlebového pokrmu je lipjoška. Jsou tak významné, že jim věnujeme samostatné stránky.

Приятного аппетита у полного дастархана!

Víte, že ...

... Kazaši milují rodinné oslavy? Nutnou součástí každé oslavy je dostatek jídla a pití.

... centrem každé oslavy je plně prostřený stůl? Kazaši mu říkají dastarchán.

... správný dastarchán vypadá tak, že na stole není žádné volné místo, kam by se dal položit nějaký pamlsek? Celá plocha stolu je poseta mísami a mističkami s jídlem.

... pozvání k dastarchánu je jedním z projevů uctívání hostů? Hoštění hostů je výrazným znakem kazašské kultury.

... Kazaši milují maso? Delikatesou pro ně je maso koňské. Obvyklé maso je skopové a hovězí. Kuřecí se nepovažuje za maso. Vepřovému se praví Kazachové vyhíbají.