Nedaleko nad Almaty směrem k Velkému almatinskému jezeru se nachází sokolí centum. Před jeho návštěvou jsme byli trochu skeptičtí vzhledem k předchozí návštěvě almatinské ZOO, kde jsou podmínky pro zvířata hodně neutěšené.

Přivítal nás ovšem soukromý pitomnik s upraveným prostředím a velmi příjemnými chovnými klecemi dravců. Samotní ptáci byli ve velmi dobré kondici.

Každý den mimo pondělí lze v 17 hodin shlédnout show (шоу) s ukázkami tradičního lovu pomocí dravců. Tradice kazašských lovců spadá do historických dob. Po staletí si předávali znalosti a dovednosti, jak lovit spolu s dravci. Nejen, jak lovit s dravcem na ruce, ale rozvinuli i způsob komunikace mezi sebou tak, že dokážou spolupracovat i na dálku.

Celou show nám předváděl jeden zanícený ornitolog. Byl to ten druhu výkladu, kdy brzo pochopíte, že povolání je dotyčnému i velkým koníčkem.

Nikdy jsem neslyšel tak poutavě popisovat jednotlivé způsoby lovu. Každý dravec má vlastní styl a lovci ví, jak jej využít.

Sup na fotce dole není příliš typický dravec používaný pro lov. Létat umí, ale při honbě za kořistí hlavně pobíhá, protože jeho potravou jsou hlavně pošlá zvířata. Když vidíte supa pobíhat po trávě, vyvstane vám myšlenka, že je to jen veliká slepice. Ovšem pařáty a zobák má nebezpečné.

Někteří z dravců se adaptovali pro lov ve vodě. Je jím např. dole vyfocený druh orla.

Je přizpůsobený pro lov ryb z vody. Ve chvíli, kdy se ponoří a lapí rybu, ta se snaží více ponořit a tím i táhne dravce pod vodu. Podívejte se, na přizpůsobení křídel, která dokáže ohnout v polovině a tím se z vody zvednout téměř ve svislém směru.

Některé druhy orlů dokážou ulovit i vlka. V sokolím centru se trénují jen na vlčí kůži, ale dokážou jej skolit i ve volné přírodě. Orel jako takový je velmi hrdý pták. Nelze jej ochočit ani využít k lovu. Je potřeba s ním lovit jako s vzájemně spolupracujícím partnerem.

Sokolíci využívají při lovu svoji rychlost a mrštnost. Dokážou rychle měnit směr letu a tím zmást kořist.

Úplně jiný způsob lovu je u sov. Nejsou tak rychlé jako sokolové, ale vidí v noci a jejich velkou předností je téměř neslyšný let. Jako kdyby nemávaly křídly.

Pokochejte se dalšími fotografiemi dravců a lovu.

Соколиный питомник - охота с хищными птицами!

Víte, že ...

... slovo питомник (čti pitómnik) znamená v ruštině chovatelskou nebo pěstitelskou stanici? Mimo jiné se tam chovají i pitomci :-) Rozuměj - питомец (čti pitomec) znamená domácí miláček.

... Kazaši, jako nomádi využívali dravců k lovu? Sokolnictví tu má velikou tradici. Ačkoliv je tento druh obživy už na ústupu, má mnoho svých zastánců.

... v Kazachstánu žije množství dravých ptáků, mj. orlů, sokolů, sov a supů? Každý z nich má charakteristický způsob lovu.

... orel stepní je pro Kazachstán tak charakteristický, že se dostal i na státní vlajku?