Městská hromadná doprava v Almaty je kapitolou samou pro sebe. Proto jí věnujeme tento článek.

V Almaty samozřejmě existuje síť hromadné dopravy. Aktuálně sestává z:

 • autobusů,
 • trolejbusů,
 • tramvají a
 • taxíků.

Almaty se už 30 let snaží přidat k těmto prostředkům pozemní dopravy i další, podzemí, tedy metro. Stavební místa metra se dají najít na mnoha místech, ale nevypadá, že by došlo k výraznému pokroku.

Autobusů v Almaty jezdí hodně a pravděpodobně se hodně podílí na smogu ve městě. Černá oblaka výfukových zplodin jsou toho příkladem. Věřte, že taková oblaka a takové množství v ČR nelze spatřit.

Autobusy slouží již dlouhou řadu let. Na některých je podle nápisů vidět, že sloužily dobře i v Evropě. Pravděpodobně je některý ze západoevropských států vyřadil a daroval Kazachstánu, možná ještě SSSR. Svědčí o tom i "uklizenost" vnitřku autobusu.

V Almaty neexistují jízdenky, jak je známe z ČR, a už vůbec ne jejich předprodej. 1 jízda jedním dopravním prostředkem (autobus, trolejbus nebo tramvaj) stojí 50 tenge neboli poltininik (полтиник), jak říkají domorodci. Na naše poměry levná, ovšem k poměru cena/výkon to zase tak závratné není.

Platíte při cestě vždy přímo v dopravním prostředku. Neexistuje přestupní tarif. Při přestupu platíte automaticky dvakrát.

Aby došlo ke zmatení nepřítele a cizinců, není placení ve všech prostředcích stejné. V autobusech platíte při odchodu. To musíte být dostatečně dlouho před zastávkou připraveni, téměř vyskakovat za jízdy a dát pozor, aby vás zpět nevtlačil dav nastupujících. No a v poslední chvíli při výskoku předáte konduktérovi padesáti-tenge. Ano, téměř vždy jezdí v autobuse osoba, která vybírá peníze a hlásí následující zastávku. Také křičí na lidi na zastávkách, kudy autobus vlastně jede, protože se tu trasy jaksi nedodržují a neexistuje jízdní řád.

Někdy se platí v průběhu jízdy a dostanete i jízdenku (ta je také na nic, revizoři nechodí). Hodí se jako suvenýr pro cizince.

Výjimkou není, že vás autobus zaveze úplně jinam, než čekáte. Pokud se nezeptáte, vystavujete se tomuto riziku. Především o víkendech si tu řidiči jezdí jak chtějí. Odbočují na místa, kde očekávají více lidí, aby vybrali více peněz.

Už několikrát se nám stalo, že autobus prostě doslova přestal jet. Chcípl motor cestou do kopce a ne a ne naskočit. Tak jo milí cestující, zaplaťte a zbytek cesty pěšky nebo nějak jinak. To sice takto nikdo neřekl, ale otevřené dveře autobusu uprostřed křižovatky, šroubovák v ruce řidiče a otevřená kapota vzadu byly hodně výmluvné.

Cestování autobusem je překvapení. Každá cesta je jiná :-)

Trolejbus a tramvaj mají jinou filosofii placení. Je potřeba zaplatit v automatu ve voze a vzít si jízdenku. Tady kontrola chodí a běda jak nemáte lístek ... Pokuta a pár ostrých slov od revizorů. To oni tady umí, na pokuty jsou odborníci!


Tramvajových a trolejbusových linek je tu něco přes 10. Od rozpadu SSSR tu žádnou novou nepostavili. Navíc se stává, že se jeden vůz rozbije a akční doba dopravního podniku je velice dlouhá, takže buď trpělivě čekáte v následující tramvaji či trolejbusu, které jsou zablokované před vámi stojícím nepojízdným vozem, nebo to vzdáte je jedete jiným prostředkem.

Zajímavostí je tu předjíždění trolejbusů. Je k němu potřeba řidič a pomocník a vypadá takto:

 • pomocník vystoupí a stoupne si za trolejbus,
 • řidič rozjede rozumnou rychlostí trolejbus, aby nabral setrvačnost,
 • pomocník se snaží běžet za trolejbusem, co mu nohy stačí,
 • ve správnou chvíli řidič strhne volant doleva, pomocník stáhne pomocí lan sběrače k zemi,
 • setrvačností objedou trolejbus před nimi a
 • začíná nejzajímavější část utkání, jak se pomocník za jízdy trolejbusu snaží trefit sběrače na trolej,
 • poslední akcí je, že pomocník naskočí do trolejbusu.

Tohle je potřeba zažít!

Tramvaj bohužel nezvládne objíždění, takže s ní není taková legrace. Často stejně jako trolejbus musí čekat, až naskočí proud. Výpadky jsou docela časté. Obvykle řádově jednotky během týdne.

Na tramvajových pruzích mohou nyní jezdit i auta. Takže pokud jsou v Almaty zácpy, neprojede ani tramvaj. Ještě tady nikoho nenapadlo, že je jízda po tramvajových kolejích kontraproduktivní. A to za SSSR byla jízda po kolejích zakázaná! Tohoto sovětského "přežitku" se rychle zbavili, aby snad tramvaje nemohly projíždět zácpami bez zádrhelů. Chápete to?

Metro se v Almaty staví už 30 let. Zatím nikdy nevyjel ani jeden vlak a ze záběrů ze stavby ještě ani nejsou vidět položené koleje. Ovšem už se jim několikrát propadl strop metra na povrh a někteří místní lidé proto říkají, že do metra nikdy nevlezou. Nevěří kvalitě. Myslím si, že je to větší žrout peněz než český Temelín. Ani nechci domyslet, jak by tuto stavbu komentoval prezident Klaus z ekonomického hlediska.

V ČR se propadla akorát Blanka ve Stromovce a byl z toho poprask. Tady už to nikdo neřeší ...

Možná si řeknete, čím tedy jezdit, když je MHD neakceschopné. Ještě jsou tu drahé oficiální taxíky nebo levné černé taxíky. Mnoho Almatinců si totiž přivydělává nebo přímo vydělává jako taxikáři. Jezdí po městě a hledají lidi na ulici, kteří stojí s mírně vztyčenou rukou na boku. To je znamení pro ně, aby zastavili a domluvili se na ceně a dotyčného dovezli, kam chce.

Věřte nebo nevěřte, ale nikdy jsme nečekali více jak minutu, než některé auto zastavilo. Na ceně je potřeba se domluvit předem. Ale cena 500 tenge (cca 60 Kč) za jízdu po městě je akceptovatelná. Ba co víc, můžete se svézt "udržovanou" Ladou.

 

No a když nevěříte ani taxíkům, tak buď pěšky nebo si obstarejte kolo. Uděláte i něco pro svoje zdraví.

 

PS. Opravdu se to dá v Almaty bez vlastního auta přežít.

Вот транспортные средства!

Víte, že ...

... neexistuje žádný jízdní řád místní MHD? Prostě stojíte na zast��vce a ��ekáte na autobus, trolejbus nebo tramvaj. Naštěstí jezdí často.

... neexistuje seznam tras autobusů? Navíc si řidiči jezdí podle svého itineráře a někdy Vás dovezou úplně jinam než několik dnů předtím.

... MHD Almaty je často kritizována samými Almatinci i v médiích? Ovšem praxe stále zůstává.

... často tu jezdí dopravní prostředky, které vyřadily západoevropské země a darovaly Kazachstánu?

... dokonce rychlovlak na trase Almaty - Astana je dárkem Portugalska?

... pokud pojedete rychlovlakem do Almaty, tak před jeho odjezdem zazní na nádraží státní hymna?

... ačkoliv metro ještě nejezdí, na YouTube lze najít prezentaci s velkými plány na rozvoj Almaty? Mnohé z nich už měly být uskutečněny, no snad budou brzy. Koukněte na Almaty - město budoucnosti.