K jezeru Esik dojedete podél stejnojmenné řeky, když ve stejnojmenné vesničce odbočíte doprava (pokud jedete od Almaty) směrem k horám.

Chvíli stoupáte cca 8 km, zaplatíte ekologickou daň při vjezdu do chráněného území a ve výšce 1760 metrů se před Vámi objeví jezero.

Projedete kolem obrázku Lenina, zahnete doprava, hned ostře doleva a jste na velkém parkovišti u jezera.

Jezero není velké, ale kombinace vody a přítomnost hor z něj dělají chladivou oázu v horkém létě.

U jezera se dá stanovat, v jezeře koupat.

Jezero je oblíbené pro víkendové pikniky. Lze sem pohodlně dojet autem, přivézt proviant i reproduktory pro diskotéku pod širým nebem.

Přijíždějící partička na párty. Snad řidič nebude pít alkohol.

"Zaparkované" kravičky u odpadkového kontejneru.

Озеро Есик!

Víte, že ...

... jezero Esik leží cca 45 km na východ od Almaty?

... právě tady u osady Esik došlo k nálezu největšího kazachstánského pokladu z ranní doby bronzové - slavnostní oblek a helma zlatého člověka?

... jezero je aktuálně relativně malé? 7. července 1963 se přihnala bahnitá, kamenitá lavina tající vody z horských ledovců a zalila jezero i vesnici v údolí. Způsobila velké škody materiální i na lidských životech a jezero se výrazně zmenšilo tím, že lavina porušila přirozenou hráz jezera.

... tragédie na jezeře Esik vlastně pomohla zachránit Almaty později? Poučena z této tragédie, zbudovala SSSR retenční nádrž nad Almaty - Medeu, která v roce 1973 zastavila 4,5 kubických kilometrů vody z tajících ledovců nad Almaty.