Mezi lidmi se už dlouho uzavíraly sázky, jestli se Aziáda konat bude nebo ne. Jestli se dokončí Medeo, Čimbulak nebo jestli s ostudou po celé Asii budou hry odvolány.

Letní úsilí inklinovalo v limitě k nule :-). Přeloženo do lidštiny, nedělo se prakticky nic! Sotva uhodily první mrazy a blížil se termín oficiální kontroly organizačního výboru, najednou se na sjezdovkách objevily bagry a těžké stroje.

Lanovka z Medea na Čimbulak se s úprkem dostavěla a začala vozit první návštěvníky.

Medeo je už připraveno, oděno ve slavnostním hávu.

Ledová plocha připravena, multimediální obrazovka už svítí. Vše je připraveno pro klání ve hře bandi (hokej s míčem na ledě).

Lanovka sice jezdí, ale ještě by to chtělo dotáhnout stanice. Hrubá stavba stojí, ale jako zázemí pro sportovce, funkcionáře a návštěvníky je nevyhovující. My na to nahlížíme podle evropských norem, třeba jsou ty kazašské jiné ...

Jezdící kabinky lanovky jsou jako třešničky na dortu příprav Aziády.

Jakmile vystoupíte na horní stanici lanovky, jste na staveništi. Sníh na sjezdovkách je, ale místo davů lyžařů se tu prohánějí stavební stroje. Sezóna tady ještě nezačala asi ani do Aziády nezačne.

Sjezdovce na Čimbulaku chybí několik set metrů do mezinárodních standardů, tak se asi hledají ...

Restaurace, které tu fungovaly jsou v rekonstrukci a tak tu je bistro pod širým nebem. Při teplotě - 16 stupňů je opravdu jen pro otrlé eskymáky.

Výhledy z lanovky při cestě nahoru i dolů mají své kouzlo. Ovšem ani spuštění lanovky se neobešlo bez komplikací. Kazašský projekt nepočítal s větrem v horách. Proto byl jeden úsek lanovky velmi nebezpečný a evropská firma odmítla lanovku zprovoznit.

Nevíme přesně, co se stalo, ale lanovka jezdí. Možná si vzali Kazaši veškeré riziko na svoji zodpovědnost a tak se mohla lanovka spustit. Doporučujeme na ní jezdit jen za hezkého počasí.

Tak, snad se to stihne. Budeme Vás informovat

Азиада 2011 в Алматы и Астане!

Víte, že ...

... lanovka nyní jezdí za zaváděcí cenu 1000 tenge za osobu? V době Aziády to bude dvojnásobek.

... vybavení dodávaly evropské firmy a je jak v rakouských Alpách?

... Kazachstán je místem konání 7. ročníku zimní Aziády? Pořádající města jsou Almaty a Astana.

... zimní Azidáda 2011 proběhne v lednu a únoru 2011?

... Azidáda má svoje stránky na www.astana-almaty2011.kz?

... maskotem Aziády 2011 je sněžný leopard, který se nachází i ve znaku Almaty?

... se mnoho azijských národů bude soutěžit v 11 druzích sportů? Jedná se o rychlobruslení, short track, krasobruslení, lední hokej, alpské lyžování, biatlon, běhy na lyžích, freestyle, skoky na lyžích, bandi (hokej s míčem) a orientační běh na lyžích.