Rychlobruslení dostalo v Kazachstánu překrásný dárek. Nový stadion v Astaně. Takový by se určitě hodil i naší Martině Sáblíkové. Martina naštěstí nabídku reprezentovat Kazachstán odmítla a tak stále musí trénovat v zahraničí. Ovšem o to víc si získala srdce českých fanoušků.

Ani nevíte, jak nám srdce zaplesalo, když jsme před startem ženského závodu na 5 km slyšeli z amplionu, že světový rekord v této disciplíně drží právě Martina. Hned jsem si v duchu řekl: "Tak teď se asiaté ukažte!" Nebojte, světový rekord Martiny s přehledem odolal.

Stadion zářil novotou, led byl jako zrcadlo. Opravdu se podařilo vytvořit pěkný sportovní stánek. Navíc velice rychlý.

Při naší návštěvě se jel závod na 5 km žen a na 10 km mužů.

Každý závod začíná startem :-) a pak je potřeba co nejrychleji obkroužit určenou vzdálenost.

Některým závodníkům to jde rychleji, jiným pomaleji. Koncentrace závodníků podle jejich obličejů je maximální po celou dobu jízdy.

Velkou úlohu hrají trenéři. Kontrolují průběžně čas v každém kole dávají svým svěřencům pokyny. Jak jet, zrychlit nebo zpomalit, co udělat ze strategického hlediska.

Výrazy a křik trenérů jsou velice emotivní. Pokyny ukazují na tabulkách v rodné řeči závodníků. Koukněte na pokyny od korejského trenéra. Všechno jasné!!!

Průběh závodů byl velmi rychlý díky rychlé dráze. Bohužel se nezapřela nátura místních fanoušků. Fandíme jenom našim, na ostatní křičíme.

Z průběhu závodu bylo více než jasné, že na zlato v mužské kategorii na 10 km mít Kazaši zlato nebudou. Favoritem byl korejský závodník Lee Seung Hoon, který získal na stejné trati zlatou olympijskou medaili ve Vancoveru. Těžko se s ním rovnat.

Korejec jel výborně. Podporu místních fanoušků neměl, ale objevili se dva fanoušci korejští, kteří bojovně mávali korejskými vlajkami. Lee Seung Hoon nakonec zajel nejlepší čas a současně pokořil asijský rekord na této trati. Moloděc (šikulka)!

Koncentrace na jízdu je maximální, úsilí nemalé ...

Po projetí cílovou rovinkou pak už závodníkům nemusí zbývat sil. Kyslíkový dluh je velký, zbytek sil malý.

Sil může být už tak málo, že se ani neudržíte na nohou ... Nakonec ovšem Dmitriji Babenkovi snažení vyšlo, dojel druhý.

Vítězům se samozřejmě blahopřeje. Tady je vítězka Hozumi Masako.

Vítězové si musí převzít medaile na ceremonii. Na začátku ceremonie přinesou vojáci vlajky vítězných zemí.

Ceremoniářky v národních krojích je pověsí na tyče.

Vítězové: 1. Lee Seung Hoon (J. Korea) a 2. Dmitrij Babenko (KZ).

Fandění se učí děti už od nejmenšího věku. Poslechněte si, jak se správě fandí Alga Kazachtan (Kazachstán do toho!).

Конькобежный спорт в Астане!

Víte, že ...

... pro rychlobruslení postavili Kazachstánci v Astaně nový krytý stadion? Je určený pro rychlobruslení a hokej.

... nový stadion se povedl v tom smyslu, že je dráha velmi rychlá? Už v rámci Aziády na stadionu bylo překonáno několik asijských rekordů.

... v rychlobruslení soutěžilo v Astaně 61 sportovců ze 6-ti zemí?

... rychlobruslení je na programu asijských her od roku 1986? Na programu Olympiády je od roku 1924.

... v ženských kategoriích na 3000 a 5000 metrů v současné době suverénně dominuje Češka Martina Sáblíková?

... nože na bruslích jsou v rychlobruslení upevněny pouze pod špičkou, patu mají volnou?

... rychlobruslaři dosahují rychlosti až kolem 48 km/h?