Tak konečně dlouho očekávaná sedmá zimní Aziáda (lokální verze Olympiády) nastala. Oficiální zahájení vypuklo v hlavním městě Astaně v neděli 30. ledna 2011 na novém zastřešeném fotbalovém stadionu "Astana aréna". Za přítomnosti prezidentů, šejků a představitelů olympijského výboru Asie zažili obyvatelé a fanoušci zimních sportů nebývalou podívanou. Byla to grandiózní akce připomínající zahájení olympijský her. Přenos se dal také sledovat na televizní obrazovce mnoha televizních stanic po celé Asii.

Na závěr otevíracího ceremoniálu her byl po všech potřebných formalitách zapálen sedmi pochodněmi "olympijský" oheň, který byl zažehnut v Kuvajtu. Pochodeň s ohněm byla předávána po všech velkých a důležitých městech Kazachstánu.

Mimo Číny, Japonska a Koreji se zimní Aziády zúčastnilo i mnoho pro zimní sporty neobvyklých zemí. Jako např. Irán, Kuvajt, Malajsie, Filipíny, Bahrajn, Thajsko. Iránští sportovci dokonce získali 3 medaile, stříbro a bronz v orientačním běhu na lyžích a jednu bronzovou v alpském lyžování (super-G).

Pořádající města na poslední chvíli vylepšovala ulice, věšela ukazatele a orientační tabule. Všechny nevzhledné ohrady zakryla velkými bilbordy a snažila se předvést v co nejlepším světle. Ne vždy se to povedlo :-)

Počítadlo dnů do oficiálního zahájení her hlásí pouhé tři dny.  

Fanoušci a fanynky ženského hokeje oslavují první vítězství kazašské "komandy" :-) spolu s maskotem her - sněžným levhartem.

Aziáda má velice dobře udělanou upoutávku. Video spot výborně kombinuje sportovní tématiku s kazašskými národními symboly. koukněte sami. Je to profesionální práce. Zajímalo by mě, kdo ji dělal. Video je odkaz na web Aziády: www.astana-almaty2011.kz.

Азиада 2011 - зимние спортивные соревнования в Казахстане!

Víte, že ...

... účast přijalo 27 států?

... bylo rozdáno 69 sad medailí? Z toho 70 medailí získala pořádající země?

... se závodilo v jedenácti sportovních odvětvích?

... otevírací ceremoniál sledovalo na stadionu 27 tisíc diváků?

... příští zimní Aziáda bude až za šest let, tzn. v roce 2017? Pořadatelskou zemí bude Japonsko?