V minulém roce byla na svátek hlavního města 5.7.2010 (70. narozeniny prezidenta) otevřena nová budova, jejímž duchovním tvůrcem je sám prezident. Jedná se velký stan s názvem Хан шатыр - Khan shatyr (angl.).

Architektura budovy je velmi specifická. Průhledná střecha umožňuje průchod paprskům a ve spojení s důmyslným systémem chlazení a ohřívání je budova navržena tak, aby udržovala vnitřní teplotu kolem 20-25 stupňů Celsia, i když venkovní teplota kolísá v rozmezí +35 až -40 stupňů.

Budova hostí několik pater nákupních butiků, restaurací a zábavních možností. V posledním patře je umělá pláž - luxusní lázeňské centrum.

Původní plán byl, že tu bude více zábavních možností. Skutečnost je taková, že Chan šatyr působí jako velký obchodní dům s lázeňským komplexem. Což je trochu škoda. Nákupních center je spousta, samotná architektura jim ale nedá ráz jedinečnosti.

Děti se tu mohou v posledním patře projet na dráze, která je pomalinku proveze kolem celého komplexu ve výšce cca 6. patra.

Jsou tu i hrací automaty a několik adrenalinových atrakcí. I v sobotní odpoledne působí velmi opuštěným dojmem. Bavila se tu jenom skupinka čínských sportovců z Aziády.

Lázeňský komplex má i svoje palmy a úzký pruh písku. Srovnatelný s plážemi Dominikánské republiky nebo řeckých ostrovů ovšem není.

Skvělá myšlenka zapadla trochu v realizační šedi, na kterou silně zapůsobila hospodářská krize minulých let.

Хан шатыр - развлекательный и торговый комплекс в Астане!

Víte, že ...

... myšlenka obrovského stanu v Astaně se zrodila v hlavě prezidenta Nazarbayeva?

... architektem tohoto symbolu Astany je Norman Foster? Baron Foster je občan UK a po světě stojí několik desítek jeho budov. Určitě znáte rekonstruovaný Říšský sněm v Berlíně nebo "okurku" v Londýně.

... v překladu Chan šatyr (Хан шатыр) znamená stan chána (vládce)?.

... výška stanu je 150 metrů? Základna stanu je eliptická s délkou 200 metrů.

... stan pokrývá plochu více než 10 fotbalových hřišť?

... internetové stránky komplexu jsou www.khanshatyr.com?