Psalo se 19. září 2010 a město Almaty slavilo svůj svátek.

 Do centra města přijela spousta zahradníků, kteří prodávali svoje vypěstovaná jablka Almatincům a ty nejlepší kousky přihlásili do soutěží o to nejlepší jablko.

Očividně bylo jablek málo a koupěchtivých mnoho. Div se nepoprali o ta poslední jablka v dřevěných přepravkách. Chvíli po poledni už nebylo co prodávat a AppleFest se ocitl na suchu - bez jablek :-).

Bez jablek není jablečný festival to pravé, tak se aspoň musely prodávat balónky a jiná produkce místní výroby.

Výzdoba náměstí, kde se akce konala byla velkolepá, organizace už horší. Ale tak to někdy v Kazachstánu bývá. Naštěstí nepršelo, takže celý den mohlo vystupovat několik zpěváků a skupin. Zněly písně ruské i kazašské.

Celé náměstí bylo uzavřené pro dopravu a policisté střežili bezpečnost účastníků velice bedlivě. Všimněte si převážené brigadýrky na motocyklu ...

Праздник города Алматы!

Víte, že ...

...  Almaty jako město má také svůj svátek? Den Almaty se slaví třetí neděli v září.

... poslední svátek Almaty byl ve znamení tzv. AppleFestu? Probíhaly soutěže o největší, nejchutnější a nejšťavnatější jablko.

...akci doprovázel bohatý kulturní program pro děti i dospělé?

... Alma-Ata znamená otec jablek? Genetickým výzkumem bylo dokázáno, že opravdu prapůvodní jabloně a hrušně pocházejí z jihovýchodní části Kazachstánu.

... vyhlášená odrůda jablek z Almaty se nazývá Aport? V době SSSR byla šlechtěna a jedna malvice mohla vážit i více než 500g. Takové už ovšem asi nejsou.

Pak už je snad jasné, proč se svátek Almaty nazývá Apple fest!